Felak Suresi

Felak suresi, Kuran-ı Kerimin 113. Suresidir.  Medine’de indirilmiş olup 5 ayetten oluşan Felak Suresi, Nas Suresi ile birlikte kötülüklerden ( büyücülerden, cinlerden, vs gibi ) korunmak için okunur.

Felak suresinin türkçe okunuşu

Kul eûzu bi rabbil felak (felakı)
Min şerri mâ halak (halaka)
Ve min şerri gâsikın izâ vekab (vekabe)
Ve min şerrin neffâsâti fîl ukad (ukadi)
Ve min şerri hâsidin izâ hased (hasede)

Felak suresinin türkçe meali anlamı

De ki: “Ben, Felâk’ın Rabbine sığınırım.”
Yarattıklarının şerrinden
Ve karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden
Ve düğümlere üfleyenlerin şerrinden
Ve haset ettiği zaman, haset edenin şerrinden

Felak suresinin arapça okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِۙ ﴿١﴾ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَۙ ﴿٢﴾ وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙ ﴿٣﴾ وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِۙ ﴿٤﴾ وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ 

Felak Suresi Dinle

Felak Suresinin İnişi

Felak ve Nâs surelerinin iniş sebebi şu şekilde açıklanmaktadır; ‘Libid Bin Asım’ Hz Muhammed’e (S.A.V) büyü yapmıştır. Aynı zamanda Yahudi olan bu isim Hz Muhamme’din (S.A.V) saç tellerini ve tarağını ele geçirmiştir. Daha sonra hurmadan bir kılıfın içine yerleştirilmiştir.

‘Zervan’ adı verilen bir kuyuya ve bir taşın altına konulmuş. Hz Muhammed’de (S.A.V) bu sihrin bir yol boyunca çok az bir tesirinin görüldüğüne dair bilgiler de yer alıyor. Son üç gün içerisinde daha fazla sıkıntılı olan Son peygamber bazen yapmadığı bir işi yaptığını varsayıyordu. Hanımlarını ziyaret etmek istediğinde ise zaten ziyaretlerine gittiğini düşünüyordu.

Kimsenin bilmediği bir durum olan bu sihre rağmen Peygamberlik görevini de tam anlamıyla yerine getiriyordu. Ayetleri yanlış okuduğuna dair ise bir rivayet olmadığı gerçektir. Günlerden bir gün ise Hz Aişenin evinde bulunan Hz Muhammed’e (S.A.V)ise bir soru yöneltilir.

O nedir şeklideki soruya açık bir şekilde sihirli hurma lifini gösteren Hz Muhammed (S.A.V) Felak suresi için; Felâk’ın cehennemde bir ağaç olduğunu dile getirmişir. Allah tarafından bir kafire şiddetli azaplar verilmek istendiği zaman onun yemişinden yedirdiklerini söylemiştir.

Felak Suresinin Faziletleri

Hz Muhammed’in (S.A.V) buyurduğuna göre; ‘Allah bana benzeri görülmemiş bir ayet indirdi’ şeklinde belirtilmiştir.

Felak Suresine İlişkin Rivayetler

Beş vakit namazından sonra Felak suresinin 3 kere okuyan kişi, semavi tüm belalardan ve dünyevi kazalardan korunur. Ayrıca okumaya devam etmek hasetçilerin hasedini engellemektedir.

Okumaya devam eden kimseye Allah, kolay yoldan rızk vermektedir. İnsanların belasından ve kötülüklerinden de korumaktadır.

Bir kişi, sabah ve akşam olmak üzere günde 3 kez İhlas, Felak ve Nas surelerini okursa, Allah onu insan ve cinlerin şerrinden korur. Bunun yanında bela ve musibetlere karşı da koruma altına almaktadır. Bu sayede hiçbir kötü kimseden kötülük göremez.

Son nefesini vermekte olan bir kimseye bu sure okunduğu takdirde, ruhu bedeninden rahatça ayrılmaktadır. Yatağa girerken okuyan kimseler ise şeytan ve cinlerin şerrinden korunur ve rahat bir uyku uyur. Büyü ve sihri etkisiz hale getirmek ve şeytandan korunmak için de Felak ve Nas Sureleri 41 kez okunabilir.

Tüm belalardan Allah’a sığınılması, sabah aydınlıklarının mutlu edici ve ferahlatıcı özelliğine bir benzetme yapılmaktadır. Bu sureler okunarak Allah’a sığınan insanlar mutlaka aydınlığa kavuşacaktır şeklinde hadisler bulunuyor.

Bu surenin düğümlere üfürülmesi genel anlamda büyücülüğü ifade etmektedir. Bununla birlikte bu ayet, büyünün varlığını da göstermektedir. İnsanlar kendileriyle ilgili büyü yapılıp yapılmadığından habersiz olacakları için Felak ve Nâs surelerini devamlı okuyarak, her türlü büyülerden korunabilmektedir.

Hz. Muhammed’e (S.A.V) büyü yapıldıktan sonra indirilmesi de büyünün varlığına kesin işarettir. Bu büyülerin bozulması için Nas ve Felak sureleri indirilmiştir. Sadece büyüleri bozmak için değil, evren üzerinde yer alan tüm bela ve musibetlerden korunmak için de okunmalıdır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*