Fil Suresi

Fil Suresi Okunuşu

Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl. Elem yec’al keydehüm fî tadlîl. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl. Fece’alehüm ke’asfin me’kûl.

Fil Suresi Meali (Anlamı)

(Ey Muhammed! Kâbe’yi yıkmaya gelen) Fil sahiblerine Rabbinin ne ettiğini görmedin mi? Onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Onların üzerine, sert taşlar atan sürülerle kuşlar gönderdi. Sonunda onları, yenilmiş ekin gibi yaptı.

Fil Suresi Açıklama

Kur’ân-i Kerîm’in yüzbesinci suresi. Mekke’de nâzil olmustur; bes ayettir. fâsilasi Lâm harfidir. Adini birinci ayetinde geçen “fil” kelimesinden alir. Fil, Asya ve Afrika’da yasayan, iri yapili, güçlü hortumlu, büyük kulaklari ve boynuzlari (fildisi) olan bir kara hayvanidir. Sure, önceki bir dönemde Allah’in müminlere yardimini ve büyüklenenlere karsi gösterdigi gazâbini anlatmaktadir.

Surenin nüzul sebebi sudur: Habesistan’in Yemen vâlisi Ebrehe, San’a’da büyük bir tapinak yaptirdi. Gayesi, Kâbe hacilarini buraya çekmekti. Fakat Kinâne kabilesinden bir veya birkaç kisi geceleyin bu tapinaga girerek burayi pisledi.

Buna son derece kizan Ebrehe büyük bir ordu hazirladi. Bu muazzam ordunun karsisinda kimse dayanamazdi.

Geçtigi yerlerde her önüne çikani yendi. Ordusu, büyük fillerle desteklenmekteydi ve bu fillerin “Mamut” denilen en iri olani, karsisindakini ezip geçiyordu. Ebrehe’nin ordusuna Ashâbu’l-Fil (fil sahipleri) denmistir.

Bu ordu zayif olan Kureys’i de korkuttuktan sonra, tam Kâbe’ye saldiracagi sirada Allah ebâbil kuslarini üzerlerine gönderdi. Kuslar agizlarinda ve ayaklarinda tasidiklari taslari askerlerin üzerine atarak bu muhtesem orduyu helâk ettiler.

Olay Hz. Peygamber (s.a.s.)’in dogdugu yilda meydana gelmisti. Ayni zamanda bu olay onun peygamberligine delâlet eden mucizelerden sayilmistir.

Surenin manasi sudur: “Görmedin mi nasil etti Rabbin ashâbi file, Kilmadi mi tedbirlerini müstagrak tadlile? Saldi da üzerlerine sürü sürü kuslar. Atiyorlardi onlara siccilden taslar. Derken bir yenik hasil gibi oluverdi.” Onlar (Muhammed Hamdi Yazir meâli).

Yani “Görmedin mi Rabbin Fil sahiplerine ne yapti? Onlarin tuzaklarini bosa çikarmadi mi? Üzerlerine sürü sürü kuslar gönderdi. Onlara çamurdan sertlesmis taslar atiyorlardi. Nihayet onlari kurt tarafindan yenilmis ekin yapragi gibi yapti” demektir.

Burada “görmedin mi?” lafzi hem Fil olayini bilenlere, hem Resulullah’a, o zamanda yasayan herkese ve de bütün insanlara yöneliktir.

Fil suresi önemli ve ibret verici özellikler içermektedir.

Allahu Teâlâ, Kâbe’yi mübârek kilmistir. Ona herhangi bir sekilde saldirida bulunan, surede zikredildigi gibi korkunç bir azaba ugrar. Allah, buyruklarina uyanlari kurtarir, onlara yardim ederken; karsi gelenleri azâbiyla kusatir.

Allah zâlimlere karsi zayiflara, ezilenlere, hakka inanip da zâlimlere karsl çikamayanlara daima yardimcidir ve en güçlüler bile O’nun intikami karsisinda yok olur giderler.

Ebrehe Kâbe hakkinda, “Allah onu elimden kurtaramayacaklar” deyip büyüklendi. O dönemde Mekke’nin baskani sayilan Abdülmuttalib de, “Bu Beytullah’in bir sahibi var, O onu koruyacaktir” dedi. Rivâyetlerde ayrica Ebrehe’nin, “Bu Beytullah’in emin bir ev oldugunu duydum; onun eminligini yok etmeye geldim” dedigi de kaydedilir.

Abdülmuttalib’in de, “Bu, Allah’in evidir. Bugüne kadar hiç kimse ona saldiramadi” demesine karsilik Ebrehe, “Ben onu yikmadan geri dönmeyecegim” diyerek Mamut’u Kâbe’ye dogru yöneltti. Ancak hayvan oldugu yere çökmüstü. Kureyslilerin niçin savasmadiklari hem bu fillerden, hem de sayilarinin azligindan anlasilmaktadir.

Kureysliler ancak onbin kisi kadarken Ebrehe ordusu altmisbin kisiydi. Kureysliler katliamdan kurtulmak için daglara çekilince Kâbe ortada kaldi. iste bu sirada Allah intikamini aldi; sürülerle kuslar, askerlere tas yagdirdilar.

Rivâyetlere göre bu taslar askerleri parçaladi; degdigi askeri hemen parçalayan, veya degdigi eti ve kemigi hemen çürütüp eriten taslardi bunlar. Askerlerin et ve kanlari su gibi akiyor, kemikleri disari firliyordu. Kisacasi, korkunç bir fâcia meydana gelmisti. Milâdi 571 yilinda cereyan eden bu olaya Araplar “Fil Vak’asi” ve bu seneye “Fil Yili” demislerdir.

Fil Suresi Dinle

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*