İnşirah suresi

İnşirah suresi Mekke’de inmiş olup 8 ayetten oluşan, kuran-ı kerim’in 94. Suresidir. Duanın okunma amacı sıkıntı ve kederin giderilmesi, feraha kavuşmak ve rahatlamak amacı ile okunmaktadır.

Peygamber Efendimiz’in İslam dinine getirdiği kolaylıklardan bahseden bu duanın bir çok faziletleri bulunmaktadır.

İnşirah Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Elem neşrah leke sadrek
Ve vada’na ‘anke vizreke
Elleziy enkada zahreke
Ve refa’na leke zikreke
Feinne me’al’usri yüsren
İnne me’al’usri yüsren
Feiza ferağte fensab
Ve ila rabbike ferğab

İnşirah Suresi’nin Türkçe Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Senin için bağrını açmadık mı?
İndirmedik mi senden o yükünü?
O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
Senin şanını yüceltmedik mi?
Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

İnşirah Suresi’nin Arapça okunuşu

Bayan arkadaş bulma sitesi

بسم الله الرحمن الرحيم (‘) أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ (‘) وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَ (‘) الَّذِي أَنْقَضَ ظَهْرَكَ (‘) وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ (‘) فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا (‘) إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا(‘) فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ (‘) وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ

Genel anlamda maneviyatta ilerlemek isteyenler için bu surenin günde 70 kez okunması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte alınan yüksek seviyeli ilmi ve değerli keşifleri hazmetmek isteyenlerde günde 70 kez bu sureyi okumalıdır.

Daralan kimseler, iç sıkıntısı yaşayanlar ve bunalımda olanlar yaşadıkları sorunlardan kurtulmak için günlük olarak bu sureyi okumalıdır. Bu sureye devam eden kimselerin Allah tarafından muradlarına erdirileceği söylenmiştir.

5 vakit namazdan sonra bu sureyi okumaya devam edenler Allah tarafından her işleri kolaylaştırılır ve rızkını çoğaltmaktadır. Sıkıntılarını gidereceği gibi umulmadık yerden rızıklandıracaktır.

Bu süreyi her gün duha vaktinde 200’er kez okumaya devam eden kimse daha güzel durumlarla karşılaşır. Dilek için okunacak ise, 2 rekat hacet namazı kılınmalı ve besmele ile birlikte 152 kez elem neşrah leke sadrak suresini okumalıdır.

Bu sureyi her gün 7 defa okuyan kimseler kalp sıkıntısından kurtulur ve bol rızka kavuşur şeklinde de müjdelenmiştir. Ayrıca bu sureyi cam kaba koyup gül suyu ile yazıyı silip içen kimse, korku ve endişelerinden kurtulur. Tembellik ve keder halleri ise yok olur.

Kişi saçını ve sakalını tararken bu sureyi her gün okumaya devam ettiğinde fakirlik görmez. Her türlü sıkıntı için okunması gereken bu dua, din âlimleri tarafından da tavsiye edilmektedir.

Evliyalar, herhangi bir belanın gelmesinden sonra bu surenin okunmasını söylemiştir. Özellikle kalbinde sıkıntı olan kişiler namazdan sonra 10 kez okuduktan sonra her türlüdarlanmalar yok olur.

İnşirah Suresi Dinle

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*