İslamda Çocuk Cinsiyeti Belirlemenin Günahı

Gelişen teknoloji ve ilerleyen tıp sayesinde neredeyse ölümcül hastalıklara dahi çare bulan insanoğlu gebelikten önce çocuk cinsiyeti belirlemenin mümkün olduğunu kanıtlamış ve hamilelik öncesinde bir çok aileye farklı yöntem ve uygulamalar sunarak kız ya da erkek olmak üzere kendi belirledikleri cinsiyette çocuk sahibi olmalarını sağlamıştır.

Çocuk cinsiyeti belirlemenin tıbbı olarak farklı yöntemleri olsa da bazı aileler cinsiyet belirleme işini uzman gereksinimi olmadan daha basit şekilde çözmek için Çin takvimi uygulamasına başvururlar.

Dünya üzerinde 700 yıldır kullanılan bu uygulama sayesinde %80 oranında başarılı sonuçlar alınsa da İslamiyete göre çocuk cinsiyeti belirlemenin doğru olmadığı bilinmektedir. Çünkü Allah Teala doğacak olan çocukların cinsiyetlerine yalnızca kendisinin karar verdiğini ayetlerle açık olarak bizlere belirtmiştir. Konu ile ilgili ayetler ise şu şekildedir.

Şura suresi 49. Ayet ; Göklerin ve yerin mülkü (hükümranlığı) Allah’ındır. O, dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine erkek çocukları verir.

Şura suresi 50. Ayet ; Yahut o çocukları erkekler, dişiler olmak üzere çift verir, dilediği kimseyi de kısır yapar. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilendir, hakkıyla gücü yetendir.

Ali İmran Suresi 5. Ayet ; Şüphesiz yerde ve gökte Allah’a hiçbir şey gizli kalmaz.

Ali İmran Suresi 6. Ayet ; O, sizi rahimlerde, dilediği gibi şekillendirendir. O’ndan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Son dönemlerin çok konuşulan çin takviminin dinimizdeki yeri nedir sorusuna Allahü tealanın bizlere bildirmiş olduğu ayetlerle açıklık getirmiş olduk.

Ayrıca linkte yer alan sitede bu konu hakkında daha detaylı açıklama yer aldığı gibi takvimin işleyişide detaylı olarak ele alınmıştır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*