Kevser Suresi

Kuran-ı kerimin 108. Suresi olan kevser suresi mekke döneminde adiyat suresinden sonra nazil olmuştur.  3 ayetten ibaret olup adını ilk ayetinde geçen çok hayır, bol ikram ve nimet sağnağı manasına gelen kevser kelimesinden almıştır. Kuran’ın en kısa süresi olsada anlamı çok derindir. Zira muhatabını teşvik eden muhtevaya sahiptir.

Kevser suresi vecizliği ile beraber nice nükteleri ve işaretleri içine almasıyla önceki surelerin bir tamamlayıcısı gibidir. Bilhassa maun suresi münasebetide ona karşılık gibi olmasıdır.

Bu bağlamda o suredeki dinsizin ve münafığın sıfatı olan yalanlamaya karşılık ispat, insafsızlığa ve cimriliğe karşılık ihsanla çok hayır, namazda yanılmaya karşılık namaza devam, gösterişe karşılık ihlas, fakire yardımı hor görenlere karşılık kurban ve sadaka vermek , açları doyurmak gibi karşılaştırmalar yapılmıştır.

Tefsirlerde anlatıldığına göre sure as bin vail’in Mekkeli müşriklere HZ. Peygamberden nesli kesik diye bahsetmesi, yahut kureyş müşriklerinin medineli olan kab bin eşrefe kendilerinin daha üstün olduğunu söylerek Resulü Ekremi yine aynı olumsuz sıfatla nitelemeleri veya HZ. Peygamberin erkek çocuğunun vefatı üzerine düşmanlarının onun soyunun devam etmeyeceğini belirtmeleri üzerine nazil olmuştur.

Bu rivayetler doğrultusunda bazı müşriklerin Resulü Ekreme soyunun devam etmeyeceği yönünde dil uzattıkları rivayetlerdeki isim farklılıklarının bundan kaynaklandığı ve HZ. Peygamberi teselli etmek üzere bu surenin indirildiği söylebilir.

Kevser Suresinin ilk ayeti HZ. Peygambere Kevser verildiğini ifade etmektedir. Kevser kelimesi sözlükte sıfat olarak çok, pek çok, isim olarakta iyilik ve hayır anlamınada gelir.

Peygambere bahşedilen kevserin ne olduğu konusunda da geniş açıklamalar vardır. Hadislerde kevser Allah’ın Resulü Ekreme cennette vermeyi vaad ettiği ırmak ve geniş tavsirlere yer verilmiştir.

Kevser Suresi Arapça Okunuşu

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ * فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ * إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ

Kevser Suresi Latince okunuşu

Bismillahirahmanirrahim

İnnâ a’taynâkelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şânieke huvel’ebter

Kevser Suresi Türkçe Anlamı

Râhman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

(Ey Muhammed!) Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.

Kevser Suresi’nin Faziletleri

Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu

Kim Kevser suresini okursa, Allah’u Teâla ona cennet nehirlerinden su içirir. Kulların her bir kurban bayramı gününde kesmiş oldukları her kurban veya Allah’a manen yaklaşmak için kesilen nafile kurbanların sayısınca kendisine on hasene yazılır.

Kevser Suresi Dinle

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*