Nas Suresi

Nas Suresi Medine’de indirilmiş olup, toplamda 6 ayetten oluşmaktadır. İnsanların Allah’a sığınmasını emrettiği içinde manası ‘İnsanlar’ olarak bilinmektedir.

Nas Suresinin İnişi

Anlatılan rivayete göre Yahudi kökenli bir çocuk Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) hizmetindeydi. Yine kendisi gibi Yahudi olan bir grup, çocuğun aklını çelerek Hz. Muhammed’in kullandığı taraktan Peygamber Efendimize ait bir kaç saç telini almasını isterler.

Çocuk denileni yerine getirir ve saç tellerini Yahudilere teslim eder. Bu saç telleriyle Hz. Muhammed’e büyü yapılmış ve ardından Züreyk oğullarınına ait Zervan adındaki bir kuyuya atılmıştır. Rivayet edilene göre büyüyü yapanlardan birsinin ismi de İbn A’sam adında bir kişiymiş.

Bu büyünün etkisiyle Hz. Muhammed bir anda rahatsızlanarak başındaki saçları dağılmış ve uzun bir süre yapmadığı şeyleri yapmış gibi görerek erimeye başladığını fark etmiştir. Yaşanan garip olaylara anlam veremeneyen ALLAH‘ın Elçisi, Bazı kadınlara gittiğini görür (yapmadığı halde) garip olayların cereyan ettiğini fark eder.

‘Efendimize bir gün uykusu sırasında yanına iki melek gelir. İki melekten birisi ayak, diğeri ise baş tarafına oturur. Ayak kısmında oturan diğer taraftakine  Adamın nesi var? diye sordu.

Başucundaki Hasta olmuş dedi. Ayakucundaki Neden hastalanmış? diye sordu. Başucundaki Kendisine büyü yapılmış dedi. Ona kim büyü yapmış?  sorusuna da Yahudi Lebîd ibn A’sam.demiş.

Ona ne ile büyü yapmış? sorusuna da Tarağı ve taraktan düşen saçıyla cevabını vermiş. Peki o büyü nerede? deyince de  Bir hurma çiçeğinin kabuğunda, Zervan kuyusunun dip taşının altında diye cevap vermiş ve o sırada Hz. Peygamber uykusundan uyanmış ve Ey Aişe, farkında mısın Allah Tealâ bana ilâcımı bildirdi buyurmuş, sonra da Ali, Zübeyr ve Ammâr ibn Yâsir’i o büyüyü alıp getirmeye göndermiş.

Kuyunun başına gelmişler, kuyunun ipini çekmişler, kuyudaki su sanki kına suyu gibiymiş. Kayayı kaldırmışlar, altındaki hurma çiçeği kabuğunu çıkarmışlar. İçinde Hz. Peygamberin saçından düşen kıllarla tarağından kırılmış iki diş ve yanında bağlanmış bir ip varmış. İpin üzerinde iğne ile dikilmiş on iki düğüm varmış.”

Bu olaydan sonra Nâs suresi indirildi ve okundukça büyünün düğümlerinin her biri çözülmeye başladı. Düğümler çözüldükçe Hz. Muhammed rahatlamaya başlıyordu.

Nas Suresi Türkçe Okunuşu

Bismillahirahmanirrahim

Kul e’uzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min serrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

Nas Suresi Türkçe Anlamı

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

De ki:insanların kalplerine vesvese sokan [insan Allah’ı andığında] pusuya çekilen cin ve insan şeytanın şerrinden insanların Rabbine , insanların Melikine [mutlak sahip ve hakimine] . insanların İlahına sığınırım.

Nas suresinin arapça okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِۙ ﴿١﴾ مَلِكِ النَّاسِۙ ﴿٢﴾ اِلٰهِ النَّاسِۙ ﴿٣﴾ مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِۙ ﴿٤﴾ اَلَّذ۪ي يُوَسْوِسُ ف۪ي صُدُورِ النَّاسِۙ ﴿٥﴾ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ

Nas suresi faziletleri

Bir hadise göre ‘Akşama ve Sabaha eriştiğin zaman günde 3 defa bu sure okunmalıdır. Her türlü şerre karşı insanlara yeterli olduğuna dair bilgiler yer almaktadır.

Cuma namazından sonra ise Felak, İhlas ve Nas surelerini 7 kez okuyarak bir sonraki cumaya kadar her türlü kötülükten korunduğuna dair hadisler bulunmaktadır. Ayrıca Cuma imam selamı verdiğinde namaz halini bozmadan bu sureyle birlikte Fatiha, İhlas, Felak ve Nas surelerini yine 7 kez okuduğunda geçmiş ve gelecek tüm günahlarının bağışlandığı müjdelenmiştir.

Nas Suresine İlişkin Rivayetler

Bir kişi sabah ve akşam olmak üzere 3 kez ihlas Suresi, Felak suresi ve Nas surelerini okur ise, Allah onu cin ve insanların şerrinden korumaktadır. Tüm bela ve musibetlere karşı koruma altına alınır. Bununla birlikte hiç kimse bu insana bir kötülük yapamaz.

Bu sureyi okuma alışkanlığı kazanan kimse ise sürekli afiyet ve sıhhat içerisine yaşar. Ayrıca bir şifa kaynağıdır. Son nefesini vermek üzere bulunan kişiler için okunduğunda ruhu bedenden kolay ayrılır.

Ayrıca uyumadan önce bu duanın okunması korkusuz bir uyku halini de beraberinde getirir. Felak, Nas ve İhlas surelerinin önemi bela ve musibetlerden korunmak için bu şekilde açıklanabilmektedir.

Cin şerrinden ve evhamdan korunmak için 21 defa okunur.

Nas suresi dinle

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*