Nazar Duası

İslam dininde hak olan Nazar, Bir insanın başka bir insana kıskanarak bakmasından ötürü oluşan kötü enerjinin karşı tarafa iletilmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Halk dilinde Nazara Göz değmeside denmektedir.

Göz değmesi sadece insanlara değil eşyalar ve hayvanlar dâhil olmak üzere birçok şeyi etkilediği gibi, hasta edecek dereyeceye, hatta ve hatta kişiyi ölüme dahi götüreceği bilinmektedir.

İslam dininin geniş yer verdiği nazar konusunda ise Peygamber Efendimiz Nazarın hak olduğundan bahsetmektedir. Göz değmesinden korkup kaçınarak Yüce ALLAH’A sığının diye buyurmuştur.

Nazardan korunmak için neler yapılmalıdır?

Nazarın değmesini engellemek yada nazar değen kişinin üzerinden bunu atması için okuyacağı bir takım dualar vardır. Bu duaların içinde en tesirlisi Ayet-el kürsi dir. Ayetel kürsi ile beraber Fatiha suresi de göz değen kişilerin okuması için önerilmektedir.

Öyle ki Felak suresinin işin sebeplerinden biri olan büyü Peygamber Efendimize yapılmış ve Efendimiz bu büyü nedeni ile çok zor anlar yaşamıştır. Bunun üzerine Allah-ü Teâlâ Felak suresini indirmiş ve Hz. Muhammed’e okumasını söylemiştir. İslam âlimleri bu duaları okumanın nazar değmesinden koruyacağı, aynı zamanda göze maruz kalan kişinin üzerindeki kötü enerjiyi bu şekilde atacağını belirtiyorlar.

Nazar hakkında Peygamber Efendimizin yada İslam alimlerinin söylemleri varmıdır ?

Evet, Peygamber Efendimiz ve İslam âlimleri nazarla ilgili birçok söylemde bulunmuştur.

Hadis-i şerif : (Nazar haktır.)
Göz insanı mezara, deveyi kazana sokar.
İnsanların yarısı nazardan ölür.
Göz neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allah’ü Teâlâ ya sığının.
Kaderi geçecek bir şey olsaydı nazar geçerdi

Nazar nasıl bozulur?

Nazarı bozmanın ve olmasını engellenin yolları bol bol nazar duası okumaktır. Bu dualara ek olarak nas suresi ve ihlas suresi de göz değmesine engel olacağı gibi okuyan kişiyi de manevi huzura ve rahatlığada kavuşturacaktır.

Nazarın belirtileri varmıdır ?

Evet, nazarın bazı belirtileri mevcuttur fakat bunlar bir çok hastalıkta olduğu gibi aynı belirtiyi verir. Bu nedenle bazı kişiler psikolojik olarak kendilerine nazar değdiği düşüncesine kapılıp hastalıklarını gizlemeyi seçer.

Yâda bu hastalık belirtilerinden yola çıkarak sözde hocalardan medet umup para tuzaklarının ağına düşerler. (Lütfen bu tür durumlara maruz kalmamak için ilk önce tıp yoluna başvurup derdinize deva arayınız. ) Göz değmesinin belirtilerine bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz

Sıkıntı, iç daralması, Halsizlik ve Baş ağrısı, Bezginlik, Nefes alma güçlüğü, Stres, Sinirsel bunalım, Karamsarlık.

Kişi kendi nazarını nasıl engelleyebilir?

Bir kişi hoşlanarak bir şeye baktığında, Maşallah La Kuvvete İlla Billa diyerek bakarsa, ona nazar değmediği de hadisi şeriflerde belirtilmiştir.

Nazar boncuğu takmak bizi nazardan korur mu ?

Nazar boncuğu bilinenin aksine İslam âlimleri tarafından önerilmeyen hoş karşılanmayan şeytani bir şey olarak görülür. Bununla ilgili bazı hadisler ve islam âlimlerinin görüşleride vardır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir.

İmam Ahmed, Ukbe b. Nâfi’den merfû’ olarak şu hadisi nakleder: “Kim temîme (mavi boncuk) takarsa Allah onun işini tamamlamasın. Kim bir ved’a (katır boncuğu) takarsa Allah onu korumasın” (Ahmed İbn Hanbel, IV, 154, 156).

Yukarıda belirtilen dualar haricinde Nazarı üzerimizden atabileceğimiz başka şeyler varmıdır?

Evet, Göz değen kişinin üzerindeki kötü enerjiyi atabilmesi ve eski haline kavuşabilmesi için çok etkili olan bu uygulamayı da yapabilirsiniz.

Sabah, Öğlen, Akşam günde 3 sefer 3 gün boyunca suya okunup üfleyerek

7 defa Fatiha suresi
7 defa Ayetel kürsi
7 defa Bakara suresinin ilk 5 ayeti
7 defa İhlâs suresi
7 defa Felak suresi
7 defa Nas suresi

Bu ayeteler suya okunup içilir veya yıkanılır. 3 gün boyunca bu şekilde devam edilir. Su her defasında yeni şekilde hazırlanmalıdır. (Bu bilgi Nihat hatipoğlu’ndan alınmıştır.)

Peki nazar için başka hangi duaları okumam gerekiyor ?

وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ

لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ

إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ

Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun).

اَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّآمّةُ مِنْ كُلِّ شَيْطَاَنِ وَ هآمَّةِ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّ

“Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanın ve hammatin ve min şerri külli aynin lamme.

Anlamı

“Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*